سیستم کولر خودرو بخش دوم

سیستم کولر خودرو بخش دوم

کولر خودرو دیگر به عنوان یک وسیله تجملی در اتومبیل به حساب نمی آید. بلکه ضرورتی است که استفاده از اتومبیل توأم با امنیت و آرامش خاطر است. نیازی نیست که توضیح دهیم اتومبیل شما مجهز به کولر باشد، می‌توانید با اعصاب آرامتر و راحت‌تر به رانندگی بپردازید. زیرا هرگز گرمای طاقت فرسا، گازهای خطرناک، گرد و غبار و سر و صدا به داخل اتومبیل شما راه نخواهد یافت. سیستم کولر خودرو در واقع از مجموعه قطعاتی تشکیل شده است که پس از نصب برروی اتومبیل، با کاهش حرارت و رطوبت داخل کابین برودت دلخواه را تولید می‌کند تا راننده آرامش بیشتری را در هنگام رانندگی تجربه کند.

راهکارهایی برای استفاده بهینه از کولر خودرو

۱- در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوید. کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هاست. بنابراین تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و همچنین برای بهره‌گیری بیشتر از سرمای کولر، ضروری است. استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ‌ها و آلودگی‌های هوا را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.

۲- تا آنجا که ممکن است خودروی خود را زیر آفتاب شدید پارک نکنید. اگر مجبور شدید، موقع بازگشت ابتدا چند دقیقه‌ای شیشه‌ها را پایین بکشید و دستگاه تهویه را بدون روشن کردن کولر روشن کنید. حتی بهتر است کمی حرکت کنید تا هوا عوض شود و گرمای داخل خودرو کمی متعادل شود. در این صورت وقتی کولر را روشن کنید فشار کمتری به آن وارد خواهد شد.

۳- وقتی کولر مشغول کار است ـ بخصوص در خودروهای کمتر از شش سیلندر ـ قدری از توان خودرو کاسته خواهد شد. در این شرایط از حرکت با سرعت بالا، بویژه در مسیرهای طولانی بپرهیزید و بی‌جهت پدال گاز را فشار ندهید. در غیر این صورت نه‌تنها به موتور خودرو فشار بیشتری وارد می‌کنید، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می‌دهید.

۴- هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی‌هایی با شیب تند بهتر است کولر را چند دقیقه‌ای خاموش کنید یا از درجات کمتر آن استفاده کنید زیرا در این شرایط موتور خودرو معمولا بیشتر تحت فشار است.

هواي خروجي از كانال هاي كولر به اندازه كافي خنك نيست. چرا؟!

– دريچه ورودي هواي خارج خودرو باز است.

روش اصلاح: دريچه را ببنديد.

– تسمه كمپرسور خوب سفت نيست و لغزش دارد.

روش اصلاح: يا تسمه را تعويض كنيد و يا اگر سالم است آنرا به اندازه كافي سفت كنيد.

– شير آب رادياتور بخاري باز است.

روش اصلاح: شير آب بخاري را ببنديد و در صورتي كه در خودرو شيري به اين منظور پيش بيني نشده شيلنگ آب بخاري را با پوسته موتور يكسره كنيد.

– دريچه بخاري باز است.

روش اصلاح: دريچه بخاري را ببنديد.

– پره هاي كندانسور توسط ذرات ريز مسدود گشته است.

روش اصلاح: كندانسور را با فشار هوا تغيير كنيد.

– مايع مبرد (گاز مبرد) در محلي از كولر به بيرون نشت كرده.

روش اصلاح، سيستم را از نظر نشتي چك كنيد و نشتي را بر طرف كنيد.

– خشك كن بر عكس نصب شده

روش اصلاح: خشك كن را باز كرده و به نحو صحيح مونتاژ كنيد.

– خشك كن مسدود است.

روش اصلاح: خشك كن تعويض گردد.

– اواپراتور مسدود است.

روش اصلاح: محل گرفتگي اواپراتور را تميز كنيد.

– سطح اواپراتور يخ زده است.

روش اصلاح: ترموستات را كنترل كنيد.

راهکارهایی برای استفاده بهینه از کولر خودرو

۵- هنگام فعالیت کولر، حرکت با پنجره‌های باز توصیه نمی‌شود. بسته بودن پنجره‌ها فشار کمتری به کولر وارد می‌کند و موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت می‌شود؛ ضمن آن که هوای خنک داخل خودرو در صورت باز بودن حتی یک پنجره به آسانی و بسرعت از دست می‌رود.

ادامه دارد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *